Przysmaki kulinarne Europejczyków - GRECJA

 Wizyta w Grecji oznacza zazwyczaj nie tylko piękne widoki, zapierające dech w piersiach zabytki, słońce i lazurowe morze. Grecja to również prawdziwy kulinarny raj, pełen smaków, aromatów, skąpanych z promieniach słonecznych owoców i warzyw i pachnących ziół. Zdaniem smakoszy kuchnia grecka jest jedną z najsmaczniejszych kuchni na świecie. Greckie przepisy są proste i zdrowe. Do przygotowania tradycyjnych potraw używa się lokalnych, świeżych składników, sporej ilości oliwy z oliwek i pysznych ziół.Kuchnia grecka ma bardzo długą tradycję. Stała się ona punktem wyjścia dla wielu tradycji kulinarnych współczesnych państw zachodu.

Pierwszą w historii książkę kucharską napisał w 330 roku p.n.e. Archestratos. W starożytnej Grecji najczęściej jadano pszenicę i ryby. Głównym dodatkiem do potraw była oliwa. Pijano również duże ilości wina. Taki trend w greckiej sztuce kulinarnej trwał przez czasy rzymskie i osmańskie. Dopiero dość niedawno popularniejsze stało się mięso. Wiele tradycyjnych greckich dań, np. moussaka zdradza korzenie arabskie, perskie i tureckie.

Chyba najbardziej charakterystycznym greckim produktem, po który chętnie sięgają również Polacy jest ser feta. Choć nie wszyscy go lubią, chyba nie ma osoby, która go nie zna. Warto wiedzieć, że nie każdy ser, który przypomina wyglądem ten grecki specjał będzie określany mianem „fety”. Od 14 października 2002 nazwa „feta” jest bowiem chroniona i zastrzeżona wyłącznie dla serów pochodzących z GrecjiFeta jest nieco cierpkim w smaku serem, produkowanym z mieszanki pasteryzowanego mleka owczego z mlekiem kozim (lub z samego mleka owczego). Ser feta powinien dojrzewać 3 miesiące, a dodawanie do niego jakichkolwiek konserwantów lub środków koloryzujących jest całkowicie zabronione.

źródło : www.party.pl

Feta zawiera aż 40% tłuszczu. Ser feta jest głównym składnikiem znanej na całym świecie sałatki greckiej. Warto wiedzieć jednak, że serwowana w Grecji "sałatka grecka" znacznie różni się od tej, podawanej w Polsce. Głównym „grzechem” polskich kucharzy jest dodawanie do niej sałaty, co przez Greków uważane jest za jedną z największych kulinarnych zbrodni. Ser feta świetnie smakuje również z dodatkiem arbuza oraz świeżej mięty. Takie połączenie znakomicie orzeźwia, zwłaszcza podczas upalnych dni. 


Tradycyjny gyros

Za jedną z najbardziej znanych również w Polsce potraw z całą pewnością można uznać gyros. Gyros to mięso opiekane na wielkim rożnie, z promiennikami elektrycznymi lub gazowymi, obracanym, zwykle elektrycznie, wokół pionowej osi. Do wyrobu gyrosa zwykle używa się szynki wieprzowej. Dodatkowo spotykany jest też gyros z kurczaka, gyros barani i cielęcy. Gyros może być zarówno rodzajem fast foodu, jak również potrawą serwowaną jako danie obiadowe w restauracji. Najczęściej podaje się go w towarzystwie domowych frytek, sosu tzatziki i warzyw, np. świeżego pomidora. Często serwuje się go również zawiniętego w pitę, czyli okrągły, cienki pszenny placek. Nieco podobną do gyrosa potrawą są souvlaki.


źródło ; m.smaker.pl

Souvlaki

Souvlakia (liczba pojedyncza - souvlaki) to nic innego, jak kawałki mięsa wieprzowego lub kurczaka, nadziane na specjalną szpadę i pieczone na ruszcie. Podawane są podobnie jak gyros – na talerzu lub zawinięte w pszenny placek. Mogą być serwowane również z pieczywem, frytkami albo z ćwiartką cytryny do skropienia. Souvlaki to tradycyjny grecki specjał którego koniecznie powinniście spróbować. Choć na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od tradycyjnych szaszłyków, sekretem wyjątkowego smaku są aromatyczne, greckie przyprawy, w których marynuje się mięso. Obowiązkowym dodatkiem do greckich szaszłyków powinien być świeżutki i lekki sos tzatziki.



źródło : www.pyszne.pl


Komentarze

Popularne posty