Historia klocków LEGO

31 stycznia bibliotekę w Ciężkowicach odwiedziła grupa Świetlików z PM nr 4. Z okazji Dnia LEGO dzieci poznały historię powstania klocków i wiele ciekawostek na ich temat. Było to bardzo ciekawe spotkanie, które zakończyło się głośnym czytaniem książki dla dzieci pt. Robin na ratunek. A dla ciekawskich kilka ciekawostek o LEGO, które nawet mnie :) zaskoczyły.




 

Historia marki LEGO

Założenie marki LEGO i produkcja pierwszych klocków to dwie zupełnie różne daty. Firma sama w sobie została założona 12 października 1932 roku w Danii, a nazwa LEGO pojawiła się na rynku dopiero 2 lata później. Jej właścicielem był Ole Kirk Christiansen, który początkowo strugał zabawki z drewna po to, by zająć swoje dzieci, które po śmierci żony wychowywał sam.

W 1947 roku zainwestował w tworzywa sztuczne i specjalistyczny sprzęt do produkcji zabawek. Wraz ze specjalistycznymi maszynami do firmy przyjechały również próbki klocków Kiddicraft, na których wzorowano obecne klocki LEGO. Produkcję znanych po dziś dzień klocków zaczęto w 1949 roku, a opatentowane zostały w 1958 roku. W momencie, gdy Ole zmarł firmę przejął jego syn, a następnie wnuk.

Obecnie 70 % udziałów w firmie LEGO ma rodzina Christansen. Jeśli chodzi o samo logo firmy to ono również przez lata zmieniało się. Pierwsze powstało w 1934 roku – było to szare tło z kanciastymi, czarnymi literami widniejącymi na nim. Logo znane obecnie zostało stworzone dopiero w 1973 roku.

Skąd wzięła się nazwa LEGO?

Pochodzi ona od dwóch duńskich słów: „leg godt”, czyli baw się dobrze. Założyciel firmy Ole Kirk Christiansen postanowił zmienić tę nazwę i ogłosił konkurs wśród pracowników. Tak powstała nazwa LEGO – za jej wymyślenie, pracownik miał podobno otrzymać butelkę wina domowej roboty.

Lego jest największym producentem opon

Mimo tego, że opony produkowane przez lego nie są największych rozmiarów to w 2012 roku wpisano firmę Lego do Księgi Rekordów Guinnessa, jako największego producenta opon na świecie. W zestawieniu przeprowadzonym przez firmę w 2014 roku podano, że liczba wyprodukowanych opon wynosiła 650 milionów.

Klocków więcej niż ludzi?

W niedługim czasie może dojść to tego, że klocków LEGO będzie na świecie więcej niż ludzi. Ziemię zamieszkuje około 7 miliardów osób, a samych minifigurek LEGO puszczono do obrotu już około 5 miliardów. Jeśli podzielilibyśmy natomiast wszystkie wyprodukowane klocki LEGO na mieszkańców kul ziemskiej, to każdy człowiek otrzymałby około 62 klocki.

Najwyższa budowla z LEGO

W roku 2015 w Mediolanie wybudowano z klocków LEGO wieżę, która miała 35,05 metra. Jest to najwyższa budowla wykonana z klocków LEGO. Konstrukcja składa się 550000 klocków. Pierwotnie rekord ten należał do uczniów pewnego liceum w Delaware, którzy o metr niższą wieżę wybudowali w 2013 roku.

Pierwszy zestaw LEGO

Wspomniałem już, że duńska firma produkowała początkowo drewniane zabawki. W 1949 roku powstały plastikowe klocki, jednak nie dało się ich trwale łączyć (miały one wypustki na górze, ale od spodu były puste) – w związku z tym konstrukcje, które z nich powstawały były bardzo niestabilne. W 1958 roku powstały pierwsze zestawy LEGO, które przypominają te dzisiejsze. W tym samym roku system łączenia klocków został opatentowany.

Pierwsza figurka LEGO

Pierwsza figurka LEGO została wyprodukowana w 1974 roku i wyglądała nieco inaczej niż te znane obecnie. Masowa produkcja mini figurek zaczęła się z kolei w 1978 roku. Początkowo ludzki nie miały rąk i były niemal identyczne. Dopiero z czasem ich wygląd nabrał współcześnie znanych nam kształtów, a postaciom nadano różniące się od siebie stroje, czy fryzury.

Kombinacje

Jeśli weźmiemy dwa klocki LEGO o wymiarach 2×4 to możemy je połączyć na 24 sposoby, z kolei 3 klocki aż na 1060 sposobów, a posiadanie 6 klocków zwiększa tę możliwość o 915 103 765 kombinacji!

Największy zestaw

Do niedawna największym zestawem wśród klocków LEGO był składający się z 7541 części Star Wars UCS Millennium Falcon. Inspirowany kultowym filmem zestaw o numerze 75192 ma ok. 21 cm wysokości, 84 cm długości i 56 cm szerokości. Sokół Millennium kosztuje około 2700 zł.

W trakcie przygotowywania ciekawostek o LEGO, duńska firma zaprezentowała jednak nowy zestaw o numerze 10276. Największy na świecie zestaw składa się z 9036 elementów i pozwala na zbudowanie rzymskiego Koloseum. Po złożeniu konstrukcja ma wymiary 27cmx52cmx59cm. Zestaw trafi do sprzedaży 27 listopada 2020, a jego cena to 499,99 euro lub 549,99 dolarów.

Rodzaje klocków LEGO

Oferta jaką firma LEGO wypuściła na rynek jest ogromna. Istnieje wiele zestawów dostosowanych pod względem wielkości i trudności w złożeniu do wieku. I tak o to dla najmłodszych stworzono większe klocki o nazwie LEGO Duplo. Dla nieco starszych dzieci na sklepowych półkach można znaleźć LEGO City (wśród nich znajdziemy na przykład: policję, szpital, czy straż pożarną). Z myślą o dziewczynkach zaprojektowano serię LEGO Friends, a dla chłopców LEGO Ninjago.

Dla młodzieży, a nawet dorosłych stworzono serię LEGO Creator, czyli linię opartą na konstruowaniu różnych przedmiotów, czy też pojazdów, oraz serię LEGO Technic, która jest idealna dla młodych inżynierów i fanów twórczego majsterkowania.

Jako, ze firma LEGO jest od lat na topie, nie może wśród zestawów zabraknąć najbardziej aktualnych serii opartych na bajkach i filmach takich jak LEGO Star Wars, Spider-Man, czy Angry Birds. Łącznie firma LEGO wypuściła na rynek 53 oficjalnych serii tematycznych. Pierwszą licencję otrzymał w 1990 roku zestaw Star Wars, do którego zalicza się między innymi ścigacze Anakina. Minęło 20 lat i pojawił się on na rynku w nowym wydaniu.

Złoty klocek

Firma LEGO nagrodziła swoich pracowników posiadających 25-letni staż pracy 14-karatowym złotym klockiem, aby pokazać jak duży wpływ na sukces firmy ma ich praca. Jeden z takich klocków trafił na aukcję i został sprzedany za €15 000.

Muzeum LEGO

W mieście Billund (Dania) znajduje się tzw. Lego House, czyli muzeum LEGO. Już sam budynek zaprojektowano tak, by przypominał stos klocków ułożonych jeden na drugim. Poza milionami klocków i zestawów znajduje się tam m.in imponujące drzewo kreatywności (15-metrowa konstrukcja złożona 6316611 klocków), oraz 3 gigantyczne dinozaury – pierwszy zbudowano wyłącznie z klocków DUPLO, drugi z klocków Technic, a trzeci z klocków z serii System. W piwnicy znajduje się z kolei archiwum – trafia tam niemal każdy egzemplarz z wyprodukowanych kiedykolwiek zestawów.

Certyfikowany Profesjonalista LEGO

Certyfikowany Profesjonalista LEGO to osoba, która zamieniła swe hobby w pracę. Taka osoba ma wsparcie od duńskiej firmy w postaci niezbędnych klocków. Na świecie jest obecnie zaledwie 21 takich osób. Co robią? Po prostu jeżdżą po świecie i budują na zamówienie różne rzeczy z klocków 🙂

Plastikowe LEGO, a ekologia

Jedyny minus jaki niosą za sobą klocki LEGO to fakt, iż wyprodukowane są z plastiku. Obecnie klocki LEGO produkowane są z tworzywa ABS, czyli takiego, z którego produkuje się walizki do samolotów. Za cel na najbliższe lata LEGO postawiło sobie, aby surowce do produkcji plastiku pozyskiwać w odpowiedzialny sposób. Figurki drzew i roślin w niektórych zestawach wykonano już z plastiku pozyskanego z trzciny cukrowej. Pojawiły się informacje, że do 2030 roku wszystkie klocki mają być produkowane z trzciny cukrowej. Wcześniej, bo do 2025 roku ze sprzedaży wycofane będą plastikowe woreczki, w które zapakowane są klocki. Zostaną zastąpione woreczkami z papieru.

LEGO w oceanie

Kontener wypełniony milionami klocków LEGO wpadł do morza u wybrzeży Kornwalii w 1997 r. Wkrótce klocki zaczęły się pojawiać zarówno na północnym, jak i południowym wybrzeżu. Co ciekawe większość elementów, które wypadły za burtę związanych było z… żeglarstwem. I tak turyści oraz miejscowi zaczęli odnajdywać miniaturowe płetwy, ośmiornice, kordelasy (rodzaj szabli pirackiej), sprzęt do nurkowania, tratwy morskie, oraz stokrotki i smoki. Łącznie 4756940 klocków wypadło za burtę, a 3178807 jest wystarczająco lekka, aby unosić się na wodzie. Amerykański oceanograf Curtis Ebbesmeyer, który śledzi losy klocków mówił w wywiadzie dla BBC, że klocki mogły pokonać nawet 62 tysiące mil – mogą więc być wszędzie.

Bugatti Chiron w skali 1:1

Fani LEGO Technic z ponad miliona klocków zbudowali model Bugatti Chiron odwzorowany w skali 1:1, który uwaga – porusza się z prędkością 20km/h, dzięki zainstalowaniu w nim 2304 elektrycznych silników LEGO Technic Power Functions i 4032 przekładniom. Praca nad konstrukcją trwała ponad 13 tysięcy godzin. Bugatti Chrion z LEGO powstało przy użyciu ponad 1 000 000 elementów serii LEGO Technic.

Niebywała precyzja

Klocki lego wykonane są z niezwykła precyzją. LEGO podaje, że dokładność wynosi 0,005 mm. Jedynie 18 na 1 000 000 klocków nie spełnia standardów jakości. Co ciekawe projekt klocków nie zmienił się od wielu lat, wiec klocki wyprodukowane nawet w 1958 r. pasują do tych, które można kupić obecnie.

Ogromna wytrzymałość

Para dociekliwych naukowców z YouTube zbudowała maszynę która uderzała w klocki raz za razem. Co ciekawe na typowym klocku 2×4, nie zauważono pęknięcia aż do uderzenia numer 37 112. Niektóre źródła podają, że klocki LEGO są w stanie wytrzymać siłę nacisku do 430kg! Już wiesz, dlaczego nadepnięcie bosą stopą na klocka jest tak bolesne? 😉

Prawdziwy dom z klocków LEGO

James May, prezenter popularnego także w Polsce programu motoryzacyjnego „Top Gear” w 2009 roku zebrał grupę 1200 wolontariuszy i zbudował prawdziwy dom z klocków LEGO. Budynek powstał z ponad miliona elementów i wyposażony był w łazienkę, toaletę, klatkę schodową oraz ogromne łóżko – wszystko oczywiście z klocków.

Dom był częścią projektu BBC pt. „James May’s Toy Stories”, w którym pokazywane są różne zabawki. Po ukończeniu budowy były plany, by budynek rozebrać i przetransportować do Legolandu. Na przeszkodzie stanęły jednak pieniądze, wobec czego dom został zburzony a klocki zostały przekazane instytucjom charytatywnym.

Dlaczego główki figurek z LEGO mają dziurę na szczycie głowy?

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka dotycząca mini figurek. Dlaczego ich głowy mają dziurkę na szczycie? Otóż nie chodzi wcale o możliwość doczepienia kolejnych elementów konstrukcji na głowie ludzika, czy też przyczepienie mu kasku lub włosów. Zaprojektowano je w ten sposób na wypadek, gdyby główka została połknięta przez dziecko i utknęła w gardle, krtani, tchawicy lub oskrzelach dziecka. Dzięki tej dziurce dziecko nadal będzie mogło oddychać do czasu udzielenia mu specjalistycz­nej pomocy.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BOHATER O WIELKIM SERCU - konkurs czytelniczy

"Detektyw Pozytywka" Grzegorz Kasdepke.