Lekarstwo na złość

Okładka książki Na kłopoty inspektor mysz! Widac szara myszke oraz zabawki dzieciece na pomaranczowym tle
źródło własne

W dniu dzisiejszym odbyły się zajęcia biblioterapii z przedszkolakami z PM nr 4. Tematem zajęć była złość. Dzieci z uwagą wysłuchały treści lektury i podzieliły się swoimi uwagami jak radzą sobie z emocjami takimi jak złość. Pomocą służyła nam książka
Sibylle Rieckhoff i Valeski Scholz Ratunku! Pomocy! Złość! wchodząca w skład serii Na kłopoty inspektor Mysz.

Emilka i Paweł, bohaterowie opowieści, właśnie się pokłócili. Rodzeństwo nie potrafiło dojść do porozumienia podczas zabawy, co powodowało tylko pogłębiającą się frustrację. Dzieci, obrażały się, a w konsekwencji złościły.

Wtedy do akcji wkracza Inspektor Mysz. Tłumaczy maluchom, co i dlaczego się wydarzyło. Opowiada o tym czym są emocje, skąd się bierze złość i jak możemy nad nią zapanować. Oczywiście, czyni to w sposób dostosowany do wieku dzieci. Nie stosuje skomplikowanych terminów, a emocje uosabiają postaci krasnali: Szczęśliwka, Łzawka, Straszka i Złośnika. Dzięki temu lektura staje się bardziej przystępna i zrozumiała.

Na końcu książki autorki tłumaczą, że napady złości są czymś normalnym w rozwoju dzieci, że nasze pociechy mają realne powody, by się złościć i że złość musi znaleźć ujście. Pomagają przy tym znaleźć sposoby na rozładowanie gniewu, tłumaczą, dlaczego po uspokojeniu należy porozmawiać z dzieckiem o emocjach, jakie towarzyszyły mu podczas napadu złości i dlaczego karanie za wybuch złości u dziecka jest złe.

Ratunku! Na pomoc! Złość! to wartościowa publikacja, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego dziecka. Okres buntu nie zaczyna się bowiem dopiero w wieku nastoletnim. Czas zdobywania autonomii rozpoczyna się już bowiem u dwulatków. Warto więc przygotować się do tego i regularnie rozmawiać z dzieckiem o emocjach. Chociażby pod pretekstem wspólnej lektury serii Na kłopoty inspektor Mysz.




Komentarze

Popularne posty