Posty

Wyświetlanie postów z 2014

Życzenia dla niepodległej Polski.

Obraz
Piękne życzenia, które poruszają serca i umysły wszystkich Polaków autorstwa uczniów klasy II c ze SP nr 18. Pani mgr Grażyna Pawlik może być dumna ze swoich podopiecznych.

O Konstytucji 3 Maja w bibliotece.

Obraz
Dzisiejsze spotkanie z przedszkolakami, a konkretnie z "Misiakami" miało charakter historyczny. Przedstawiłam dzieciom w skrócie historię Polski okresu między rozbiorowego, oczywiście na tyle, na ile tacy mali słuchacze byli w stanie ją zrozumieć. Pomogła mi w tym książka specjalnie napisana dla dzieci, a jest nią : "Ilustrowana historia Polski dla najmłodszych" Jolanty Bąk.  Wszystko po to, aby przybliżyć moim gościom tematykę związaną z jednym z najważniejszych świąt państwowych, jakim jest rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dzieci okazały się wdzięcznymi słuchaczami, i mam nadzieję, że gdy następnym razem usłyszą o tym Dniu, coś im się przypomni. I miło mi będzie, jeżeli skojarzą to z biblioteką, gdzie być może usłyszały o tym pierwszy raz. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały godło Polski. Zadanie nie było przypadkowe, ponieważ musieliśmy w bardziej uroczysty sposób podkreślić wartość i rangę wydarzenia jakim są obchody uchwalenia Kons...

Lekcja patriotyzmu.

Obraz
Za kilka dni obchodzić będziemy ważną uroczystość, a mianowicie rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W związku z tym postanowiłam, że dzisiejsze spotkanie z najmłodszymi przedszkolakami, przybieże charakter patriotyczny. "Biedronki", bo one były moimi gośćmi, wysłuchały krótkiej historii o Konstytucji 3 Maja. By lepiej zrozumieć charakter tego wydarzenia i jego wielkość, posłużyłam się wierszem Władysława Bełzy, który jak myślę, wszyscy znają, a nosi on tytuł "Kto ty jesteś? Polak mały".  Wiersz powstał w 1900 roku i jak się okazuje, nic nie stracił na swej aktualności.  Kto ty jesteś? Polak mały. Jaki znak twój? Orzeł biały. Gdzie ty mieszkasz? Między swemi. W jakim kraju? W polskiej ziemi. Czym ta ziemia? Mą ojczyzną. Czym zdobyta? Krwią i blizną. Czy ją kochasz? Kocham szczerze. A w co wierzysz? W Polskę wierzę. Czym ty dla niej? Wdzięczne dziecię Coś jej winien? Oddać życie.     W drugiej części spotkania dzieci przystąpiły do wykonania pocztówki w ko...

Historia w legendach zamknięta.

Obraz
W dniu dzisiejszym na wspólne czytanie legend i baśni polskich zaprosiłam grupę "Pytalskich" z PM nr 4. Dzieci wysłuchały legendy o krakowskim lajkoniku, której jak się okazało w ogóle nie znały. Tak było do dzisiaj, bowiem od teraz sama postać i wydarzenie, które on symbolizuje, już na zawsze zostanie przez dzieci zapamiętane. W drugiej części naszego spotkania, tego o charakterze artystycznym, dzieci przystąpiły do malowania. Tematem przewodnim było przywołanie wiosny, a przyjrzawszy się  dokładnie obrazkom, myślę że cel został osiągnięty.

Prelekcja o Jaworznie.

Obraz
W dniu dzisiejszym miałam przyjemność opowiedzieć uczniom klasy III c ze SP nr 18, której wychowawcą jest pani mgr Mirosława Maślisz, o historii Jaworzna. Wykorzystałam do tego celu prezentację, którą przygotowały moje koleżanki z Czytelni Naukowej w BG oraz książki o tematyce regionalnej, zgromadzone w naszej bibliotece. Prelekcja ta miała pomóc dzieciom w przygotowaniach do konkursu "Wiedzy o Jaworznie", który odbędzie się w szkole w przyszłym tygodniu. Wszystkich zainteresowanych uczniów, którzy chcą wziąć udział w konkursie zapraszam do naszej biblioteki po książki oraz inne materiały. A teraz wybierzmy się w sentymentalną podróż po dawnym Jaworznie: Jaworzno, lata 30-ste. Jaworzno, Kopalnia "Tadeusz Kościuszko" i jej dyrekcja. Jaworzno, Rynek 1905 r.

Konkurs literacki.

Obraz
MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAWORZNIE – FILIA CIĘŻKOWICE OGŁASZA KONKURS LITERACKI NA NAPISANIE WIERSZA O ZABAWNYM CHARAKTERZE DOTYCZĄCYM BIBLIOTEKI. WIERSZ PROSZĘ PODPISAĆ. NALEŻY PODAĆ IMIĘ I NAZWISKO ORAZ ADRES ZAMIESZKANIA. KONKURS PRZEZNACZONY JEST DLA DZIECI W WIEKU OD 7 – 13 LAT. PRACE PROSZĘ ZŁOŻYĆ DO DNIA 20 LUTEGO 2014 ROKU W BIBLIOTECE W CIĘŻKOWICACH. NAJCIEKAWSZE PRACE BĘDĄ NAGRODZONE.